MARKÍZA 16.10.2007
Zlodejom stačí 40 sekúnd
Aj vám už spred domu zmizlo auto alebo sa len bojíte, že by sa vám niečo také mohlo stať? Štvorkolesového miláčika môžete zachrániť. Zistili sme ako.
"Na ten pocit nezabudnem. Na parkovisku pred činžiakom, na mieste, kde som večer zaparkovala auto, bolo prázdno. Zmocnila sa ma panika. Dúfala som, že som sa možno pomýlila. Ale nebol to omyl. Po mojom ťažko nadobudnutom tátošovi nezostalo nič." Takto opisuje tohtoročnú skúsenosť s krádežou auta Andrea z Bratislavy. Hoci okamžite volala políciu a dala jej podrobný opis auta aj s pripomenutím nedávneho škrabanca po parkovaní, viac ho nevidela. "Už
predtým sa mi zlodeji vlámali do auta a ukradli mi rádio. Bolo to ako znásilnenie. Ale pocit bezmocnosti po krádeži bol ešte horší."
Hoci vykrádačky áut majú na svedomí rôzni asociáli, samotné odcudzenia sú dielom organizovaných gangov. "Pri vykrádaní áut je najväčším lákadlom nedbalo odložená taška či peňaženka v okne. Stačí zlomok sekundy a zlodej sa dostane do auta," upozorňuje hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch. Do starších vozidiel vniknú zlodeji cez gumu na skle. Stačí im na to obyčajný drôt. Novšie typy áut sa dajú otvoriť rozrezanou tenisovou loptičkou. Pritlačí sa na zámok a centrálne zamykanie povolí. "Stáva sa, že zlodeji sa zamerajú na človeka, ktorý si nesie z banky peniaze. Naschvál mu urobia defekt a ešte mu aj pomôžu s výmenou kolesa, zatiaľ čo mu peniaze ukradnú," upozorňuje Martin Korch.
Kradnú na objednávku
Na ukradnutie auta stačí autičkárskym gangom tiež len zopár sekúnd. "Najčastejšie vylomia spínaciu skrinku. Dekodérom vypoja imobilizér, naštartujú a za 40 sekúnd sú preč." vysvetľuje Šaša Dragaš, uznávaný odborník na zabezpečenie áut z Prievidze. Zlodeji sú perfektne technicky vybavení. Napríklad na vypnutie alarmu používajú rušičky, ktoré na parkovisku v okolí šesťdesiat metrov zrušia signál. Do hociktorého auta sa potom dostanú za pár sekúnd, nasleduje vylomenie spínacej skrinky a obvyklý postup. Autá sa kradnú na objednávku. Niektoré zlodejské skupiny majú zošity, kde sú zapísané vozidlá nič netušiacich riadnych občanov aj s ich adresami, miestami, kde autá parkujú, či s popisom bezpečnostných systémov, ktorými sú zabezpečené. "Zákazník" si na základe takéhoto zoznamu objedná krádež presne takého modelu, aký chce, dokonca si môže zvoliť aj vhodnú farbu. Podľa polície sa v poslednom čase už veľmi autá zo Slovenska na Ukrajinu či do Juhoslávie nevyvážajú, zväčša končia u slovenských zákazníkov. Alebo sa kradnuté autá rozoberajú na súčiastky. Momentálne sa vraj trochu menej kradne v Bratislave, ale až o sedemdesiat percent sa zvýšil počet krádeží na východe Slovenska.
Môžete ho zachrániť
Ak si vaše auto vyberú zlodeji, musíte sa veľmi snažiť, aby ste si ho ustrážili. Sú schopní ukradnúť auto aj z garáže. Alebo ak treba, naložia vášho miláčika nákladným ramenom na odťahové auto a jednoducho s ním odídu. Ako sa brániť? Účinný je najmä skrytý vypínač v aute. Jeho cena je päťsto korún a viac, nevýhodou môže byť, že vozidlo sa dá stále odtiahnuť lanom. Istý novinár mal napríklad takýto vypínač, ktorý sa aktivoval po minúte nepovolenej jazdy. Zlodeji tak zostali stáť uprostred rušnej križovatky a museli ujsť. Aby autičkári zistili, kde je vypínač ukrytý, zvyknú dlhší čas pozorovať aj ďalekohľadom majiteľa auta pri štartovaní. Autičkárov vraj najviac odrádza kombinácia mechanického a elcktronického zabezpečenia. Páka na volant stojí napríklad od 300 korún vyššie, ceny alarmov sa pohybujú od "hračkárskych" za 1500 korún po kvalitnejšie za 10 000. Zamykanie radiacej páky stojí od 8 000 korún vyššie, závisí od typu vozidla. Pri niektorých najnovších modeloch áut so špeciálnym elektronickým štartovaním urobia zlodeji dieru na boku auta a ani nemusia rozmontovať spínaciu skrinku.
Deduško sa pomýlil
Pri ochrane je možno najlepšie dať si poradiť od samotných zlodejov. To využil aj Šaša Dragaš, ktorý si zo Srbska, tde sa narodil, priniesol na Slovensko nápad tamojšieho presláveného autíčkára Ratka, ktorý si za krádeže áut odsedel sedem rokov vo väzení. "Poradil nám, že treba zamknúť volantovú tyč auta, aby sa nedali otáčať kolesá. My sme dotiahli technické záležitosti a vyrobili špeciálne zariadenie." Keď vám predsa len auto ukradnú, zavolajte políciu a nadiktujte všetky podrobnosti o aute. Všetci policajti v službe okamžite dostanú informáciu o krádeži a hneď je vyhlásené pátranie po aute. Čím neskôr krádež nahlásite, tým menšia je pravdepodobnosť jeho vypátrania. Ale bratislavskí policajti si spomínajú aj na kuriózne prípady. Nedávno im napríklad nahlásil krádež vystrašený deduško. Vyhlásili pátranie a auto nakoniec našli o ulicu ďalej. Deduško sa pomýlil.