MARKÍZA 16.10.2007

Zlodejom stačí 40 sekúnd

Aj vám už spred domu zmizlo auto alebo sa len bojíte, že by sa vám niečo také mohlo stať? Štvorkolesového miláčika môžete zachrániť. Zistili sme ako.

"Na ten pocit nezabudnem. Na par­kovisku pred činžiakom, na mieste, kde som večer zaparkovala auto, bolo prázdno. Zmocnila sa ma pa­nika. Dúfala som, že som sa možno pomýlila. Ale nebol to omyl. Po mojom ťažko nadobudnutom táto­šovi nezostalo nič." Takto opisuje tohtoročnú skúsenosť s krádežou auta Andrea z Bratislavy. Hoci okamžite volala políciu a dala jej podrobný opis auta aj s pripome­nutím nedávneho škrabanca po parkovaní, viac ho nevidela. "Už

predtým sa mi zlodeji vlámali do auta a ukradli mi rádio. Bolo to ako znásilnenie. Ale pocit bezmocnosti po krádeži bol ešte horší."

Hoci vykrádačky áut majú na svedomí rôzni asociáli, sa­motné odcudzenia sú dielom organizovaných gangov. "Pri vykráda­ní áut je najväčším lákadlom nedbalo odložená taška či peňaženka v okne. Stačí zlomok sekundy a zlodej sa do­stane do auta," upozorňuje hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch. Do starších vozidiel vniknú zlodeji cez gumu na skle. Stačí im na to obyčajný drôt. Novšie typy áut sa dajú otvoriť rozrezanou tenisovou loptičkou. Pritlačí sa na zámok a centrálne zamykanie povolí. "Stáva sa, že zlodeji sa zamerajú na človeka, ktorý si nesie z banky peniaze. Naschvál mu urobia defekt a ešte mu aj pomôžu s výmenou kolesa, zatiaľ čo mu peniaze ukradnú," upozorňuje Martin Korch.

Kradnú na objednávku

Na ukradnutie auta stačí autičkárskym gangom tiež len zopár sekúnd. "Naj­častejšie vylomia spínaciu skrinku. Dekodérom vypoja imobilizér, naštartujú a za 40 sekúnd sú preč." vysvetľuje Ša­ša Dragaš, uznávaný odborník na zabezpečenie áut z Prievidze. Zlodeji sú perfektne technic­ky vybavení. Napríklad na vypnutie alarmu používajú rušičky, ktoré na parkovisku v okolí šesťdesiat metrov zrušia signál. Do hociktorého auta sa potom dostanú za pár sekúnd, nasleduje vylomenie spína­cej skrinky a obvyklý postup. Autá sa kradnú na objednávku. Niektoré zlo­dejské skupiny majú zošity, kde sú za­písané vozidlá nič netušiacich riadnych občanov aj s ich adresami, miestami, kde autá parkujú, či s popisom bezpeč­nostných systémov, ktorými sú zabez­pečené. "Zákazník" si na základe také­hoto zoznamu objedná krádež presne takého modelu, aký chce, dokonca si môže zvoliť aj vhodnú farbu. Podľa po­lície sa v poslednom čase už veľmi au­tá zo Slovenska na Ukrajinu či do Juhoslávie nevyvážajú, zväčša končia u slovenských zákazníkov. Alebo sa kradnuté autá rozoberajú na súčiastky. Momentálne sa vraj trochu menej kradne v Bratislave, ale až o sedemde­siat percent sa zvýšil počet krádeží na východe Slovenska.

Môžete ho zachrániť

Ak si vaše auto vyberú zlodeji, musíte sa veľmi snažiť, aby ste si ho ustrážili. Sú schopní ukradnúť auto aj z garáže. Alebo ak treba, naložia vášho miláčika nákladným ramenom na odťahové auto a jednoducho s ním odídu. Ako sa brániť? Účinný je najmä skrytý vypí­nač v aute. Jeho cena je päťsto korún a viac, nevýhodou môže byť, že vozid­lo sa dá stále odtiahnuť lanom. Istý no­vinár mal napríklad takýto vypínač, ktorý sa aktivoval po minúte nepovolenej jazdy. Zlodeji tak zostali stáť uprostred rušnej križovatky a museli ujsť. Aby autičkári zistili, kde je vypínač ukrytý, zvyknú dlhší čas pozorovať aj ďalekohľadom majiteľa auta pri štar­tovaní. Autičkárov vraj najviac odrá­dza kombinácia mechanického a elcktronického zabezpečenia. Páka na vo­lant stojí napríklad od 300 korún vyš­šie, ceny alarmov sa pohybujú od "hračkárskych" za 1500 korún po kva­litnejšie za 10 000. Zamykanie radiacej páky stojí od 8 000 korún vyššie, závisí od typu vozidla. Pri niektorých najnovších modeloch áut so špeciálnym elektronickým štartovaním urobia zlodeji dieru na boku auta a ani nemusia rozmontovať spínaciu skrinku.

Deduško sa pomýlil

Pri ochrane je možno najlepšie dať si poradiť od samotných zlodejov. To využil aj Šaša Dragaš, ktorý si zo Srbska, tde sa narodil, priniesol na Slovensko nápad tamojšieho presláveného autíčkára Ratka, ktorý si za krádeže áut odsedel sedem rokov vo väzení. "Po­radil nám, že treba zamknúť volantovú tyč auta, aby sa nedali otáčať kole­sá. My sme dotiahli technické záleži­tosti a vyrobili špeciálne zariadenie." Keď vám predsa len auto ukradnú, zavolajte políciu a nadiktujte všetky podrobnosti o aute. Všetci policajti v službe okamžite dostanú informáciu o krádeži a hneď je vyhlásené pátra­nie po aute. Čím neskôr krádež na­hlásite, tým menšia je pravdepodob­nosť jeho vypátrania. Ale bratislavskí policajti si spomínajú aj na kuriózne prípady. Nedávno im napríklad na­hlásil krádež vystrašený deduško. Vy­hlásili pátranie a auto nakoniec našli o ulicu ďalej. Deduško sa pomýlil.